Szeretnék itt egy rövid kitérőt tenni.
Számos olyan területen dolgoztam már, ahol a szépség és egészség együtt került terítékre. Volt dolgom kommersz szépségápolási cikkekkel (samponokkal, krémekkel), tisztító szerekkel, fogászati cikkekkel (a fogkeféktől kezdve a tömőanyagokig). Így beláttam a kínálatba és keresletbe is. Leginkább a fogászatban éreztem azt, hogy az emberek nem tudják, mit választanak. A fogorvosválasztás bizalmi kérdés és csak addig tart, míg nem csalódunk egyszer. De valójában fogalmunk sincs róla, mennyi rengeteg tömési technika, különböző tulajdonságú anyag létezik, és az, hogy a fogorvosunk melyiket teszi a szánkba, hogy az 10 évig vagy 2 évig fog kitartani. Nem tudhatjuk, hogy az a fog valóban menthetetlen volt, vagy az orvosnak egyszerűen csak nem áll rendlelkezésére az az anyag, amivel a nagyméretű kavitást betömheti, így inkább a pótlás mellett dönt. Nem tudhatjuk, mert nem ismerjük az anyagokat.
Vissza hajas cuccokhoz.
Világ életemben cserélgettem a samponokat. Sokat keresgéltem, míg egyik vagy másik termékről úgy gondoltam, bejött, mert a hajam nem lett száraz, nem lapult le, a fejbőröm nem viszketett, stb. Azt is megfigyeltem, hogy nem minden termék volt megfelelő különböző frizurára. Ami pl. rövid hajnál bejött, a hosszabb hajat nehezen kezelhetővé és rossz állagúvá tette.
Amióta elkezdtem komolyabban foglalkozni a hajápolással és áttértem a szilikonmentes, növényi hatóanyag tartalmú termékekre értettem meg, hogy mennyire nem mindegy, mit teszünk a fejbőrünkre és hajunkra. Hogy mennyire sok tényező lehet, ami alapján meghozhatjuk a megfelelő döntést - azon túl, hogy ott állunk a drogéria végtelennek tűnő kínálata előtt és egyszerűen nem tudunk dönteni. Vagy esetleg van elképzelésünk és reménykedünk, hogy a választott termék jó lesz. Vagy tapasztalati úton tudjuk, hogy a régóta használt sampon "nem rossz", tehát ebből következően "jó lesz".
Minden embernél más és más a haj és fejbőr típusa, állapota. Nekem például vékony szálú, puha hajam van, így hiába van belőle sok, nem tűnik dúsnak. Pár óra alatt lelapul a reggel beszárított frizurám és egy adott hajhossz után nem nő tovább, mert letöredezik a vége. Én magam is sokáig hittem, hogy zsíros típusú a hajam. Már ez is egy megtévesztő kifejezés, hogy a haj zsíros, hiszen a fejbőr termeli a faggyút, ami attól függően teríti be a hajat, hogy az milyen típusú, illetve mennyi termelődik.
![]() |
Zsíros fejbőr mikrokamera alatt |
Ha egy ilyen, esetben, ahol valójában nincsen faggyú túltermelés, zsíros hajra való sampont választunk, a vékony szálú hajat kiszárítjuk, ami még törékenyebbé teszi. Vagy nem használunk rá ápoló készítményeket (balzsamot, maszkot), mondván, hogy az elnehezíti a hajat és gyorsabban zsírosodik. A kiváló minőségű termékek azonban nem fogják elnehezíteni a hajat, sőt. Ebből azonban kevesebb van sajnos és általában nem a kommersz kategóriába tartoznak.
Ezen kívül tudomány mai eredményeinek köszönhetően van rá lehetőség, hogy biológiailag aktív hatóanyagokkal hosszú távon erősítsük a hajszálak szerkezetét, ezzel adva lehetőséget a vékony szálú haj állagának javítására. Elsőre hihetetlennek tűnhet, de ha belegondolunk mennyi fejlesztés történt, mennyi csodálatos eredményt ért el a kémia és orvostudomány, ez csak csepp a tengerben.
Ahhoz, hogy a legjobb döntést hozhassuk, érdemes elmenni egy fejbőr és hajszerkezet vizsgálatra. Így máris beljebb vagyunk egy lépéssel.
Ingyenes fejbőrvizsgálatra lehet jelentkezni pl. ITT.