2015. augusztus 13., csütörtök

Női típusú kopaszodás (FPHL - female pattern hair loss)

A háttér ezúttal is az AAD (American Academy of Dermatology)

Női kopaszodás: A kezelés nélkül a női típusú kopaszodás a választék szélesedésétől a fejtetőn lévő haj teljes elvékonyodásáig terjedhet. A választék szélesedése mellett intő jel a copf vastagságának csökkenése. Ez a típusú hajvesztés a leggyakoribb a nők körében.


 
A legtöbb esetben a női kopaszodás a 40-es, 50-es, 60-as években járó nőknél fordul elő, de elkezdődhet fiatalabb korban is. Mivel progresszív folyamat, az érintettek folyamatos hajveszteséget észlelnek. A férfi kopaszodással ellentétben a nők nem vesztik el az összes hajszálat, nem válnak teljesen kopasszá, ehelyett választékuk szélessége nő meg, néhány esetben pedig nagy területen elvékonyodik a haj.

Megfelelő kezeléssel megelőzhető az állapot romlása, és segíthető a haj újbóli növekedésnek indulása, erősödése. A kezelés a legjobb eredményt akkor adhatja, ha már a hajhullás első jeleinél reagálunk a problémára.
 
HOGYAN ÁLLAPÍTHATOM MEG, HOGY VALÓBAN NŐI TÍPUSÚ KOPASZODÁS OKOZZA A HAJVESZTÉST?

Legjobb, ha szakemberhez fordulunk segítségért. Kevés, kifejezetten fejbőr- és hajproblémával foglalkozó szakembert találunk manapság. Aki külső ránézésre próbálja megállapítani a problémát, aztán javasol valamit "hátha beválik" módszerrel, azt fogadjuk fenntartással, hiszen egyféle terápia sikeressége csak hónapok alatt derül ki, és ha mégsem úgy kezeljük a problémát, amire szükség van, értékes időt és pénzt vesztegetünk el, már csak azért is, mert a nem jól működő hajtüszők egy idő után (pár év) bezárulnak, és onnantól soha többé nem nő belülük haj.
A legjobb tehát, ha találunk egy olyan bőrgyógyászt, aki ért a fejbőrproblémákhoz, elvégez legalább egy mikrokamerás/mikroszkópos viszgálatot (vagy elküld egy ilyen vizsgálatra), kérdezősködik az egészségi állapotról és szedett gyógyszerekről, esetleg vérvizsgálatot kér, hogy kizárja a hajvesztés más, lehetséges okait.

MI OKOZZA A NŐI KOPASZODÁST?

Lehet örökletes, emellett menopauza után gyakrabban fordul elő, tehát a hormonok is szerepet játszanak benne.

HOGYAN KEZELIK A NŐI KOPASZODÁST?

Az optimális kezelés tartalmazhat több, különböző kezelést is.
A ma legszélesebb körben ismert hatóanyag a Minoxidil, sajnos negatív tulajdonságai ellenére még mindig a leginkább elterjedt, pedig vannak alternatívái.
 
Minoxidil: Régóta használják a férfiak kopaszodására, az FDA pedig elfogadta a női kopaszodás kezelésére is. A termékek 2-5%-ban tartalmaznak minoxidilt.

Mit kell tudni a Minoxidil használatáról?
Az első 2-8 hét átmenetileg növelheti a hajhullást. Ez a folyamat megáll, amint a haj elkezd újra nőni.
 
Gyakori mellékhatása az irritált bőr, amely kiszáradhat, hámlásnak indulhat, viszket és bevörösödhet. Ilyen problémák észlelésekor be kell fejezni a hatóanyag használatát.
 
Egy másik lehetséges nem várt jelenség a haj/szőr növekedése a fejtetőn kívül (pl. állon és homlokon). Ha ezt észleljük, a továbbiakban ügyelni kell rá, hogy a hatóanyag kizárólag a fejtetőre kerüljön, valamint érdemes a kezelés után arcot mosni.
 
Fontos tudni, hogy azok a hajszálak, melyek a Minoxidil használatától nőttek ki, a termék használatának befejezése után 3-4 hónappal újra kihullanak, a kopaszodás pedig folytatódni fog!

A Minoxidil alkalmazása nem ajánlott terhesség és szoptatás során. Kutatások alapján feltételezik, hogy a Minoxidil károsan hathat a magzatra, és az anyatejjel átvihető a csecsemő szervezetébe is, amely káros lehet.
 
Alternatívák, ha nem szerenénk Minoxidilt használni?

CEGABA N: Carboxyetil gamma-amino-vajsav
Fűrészpálma kivonat
Capixil
Placenta kivonat
Adenozin
Capsaicin
Koffein
 
Ezek azok az összetevők, melyek hatékonyságát kutatásokkal igazolták, ezeket érdemes vitaminokkal, ásványi anyagokkal, gyógynövényekkel kombinálni.*
 
 
Mennyi idő múlva kezd el újra nőni a haj?
A haj lassan nő, ezért az eredmény elérése időigényes. A hatóanyagok használatát kb. 1 évig kell folytatni, hogy látványos eredményt érhessünk el.


Vényre kapható gyógyszerek
Néhány vényköteles gyógyszer hatékonynak bizonyult a női kopaszodás esetében. Jelenleg ezek a gyógyszerek FDA engedéllyel rendelkeznek, azonban nem a női kopaszodásra:

-          Spironolactone (vizelethajtó)
-          Finasteride
-          Flutamide
-          Dutasteride

Minden gyógyszer esetén fennáll a mellékhatások lehetősége. Mindenképp kérdezzük ki orvosunk, bőrgyógyászunk véleményét a gyógyszerekkel kapcsolatban, főleg, hogy a gyógyszereket is 6-12 hónapig kell szedni ahhoz, hogy kiderüljön, hatékonyak-e. Ezen kívül felfüggesztésük után 3-4 hónap múlva folytatódik a hajhullás, mint a Minoxidil esetében.
A fenti gyógyszerek terhesség és szoptatás esetében nem használhatók.

Étrend kiegészítők
Számos étrend kiegészítőről, melyek biotint és folsavat tartalmaznak, állítják, hogy segítik a haj növekedését, vastagodását. Ezekre a termékekre vonatkozóan a kutatások változó eredménnyel zárultak. Legtöbb esetben az étrend kiegészítők nem voltak hatással a haj növekedésére és minőségére. Néhány jó eredményt mutatott az omega-3 és omega-6 zsírsavak és antioxidánsok kombinált használata.
Amire az étrend kiegészítőknél vigyázni kell, hogy némelyik befolyásolhatja bizonyos gyógyszerek hatását. Mindenképp forduljunk bőrgyógyászhoz, mielőtt valamilyen étrend kiegészítőt kezdenénk szedni, hogy informálódjunk annak hatékonyságáról és biztonságosságáról.
 
*
  • Ehsani A, Toosi S, Seiraf H, et al. Capsaicin vs. clobetasol for the treatment of localized alopecia areata. Eur Acad Dermatol Venerol. 2009.
  • T.W. Fischer, Journal of Demratology, Jan 2007, Vol. 46 Issue 1, p27-35
  •  Metabolic meaning and preliminary results in trichology : Italian – French SICC- SFC Symposium on Natural Extracts in Cosmetology, Chamonix, June 1987 and COSNGG, 60, 176 – 187 (1998) (Trichological evaluation gives a fist good evidence of the effcts of Carboxyethyl Aminobutyric Acid (CEGABA) in restoring the equilibrium of hair loss / hair growth
  • Journal of Alternative and Complementary Medicine (2002;8:143-52)
  • Oura H, Iina M, Nakazawa Y, Tajima M, Ideta R, Nakaya Y, Arase S, Kishimoto J, Dermatol 2008 Dec;35(12):763-7.

 
 
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése