2014. november 11., kedd

Seborrheás dermatitisz

Szinte mindenkinél előfordult már talán, hogy úgy érezte/látta, korpásodik a haja. A korpásodás oka, főleg, ha rövid, átmeneti ideig tapasztaljuk, a korpa apró, lehet egy rosszul megválasztott, durván tisztító, szárító sampon, hajmosási-, vagy hajápolási szokás, a fejbőr kiszáradása valamilyen külső behatás miatt. Ha azonban hosszú ideje fennálló problémáról van szó, több állhat a háttérben.

A seborrheás dermatitisz genetikailag kódolt, akár a herpesz. Nem elkapható, hanem aktiválódó betegség, mely újra és újra fellángol, kiváltója pedig elsősorban a stressz. Tünetei nagyon jellegzetesek, nem összekeverendőek az egyszerű korpával:

A bőr bepirosodik, felszíne lemezes hámlásba kezd. A lehámlott réteg (korpa) akár egészen nagy darabokban válik le, így jól látható, sőt, kézzel érezhetőek a darabkák. Az érintett terület lehet akár a haj kontúrvonalától kezdve az egész hajas fejbőr, illetve az arc és annak szőrrel borított részei körül (szemöldök, homlok, orrtövek, fül körül, szakáll teljes területén bárhol). Vannak tipikus helyek, viszont amíg aktív a betegség, „vándorol”, vagyis bárhol előfordulhat, s míg az egyik helyen pár nap alatt elmúlik, néhány centivel arrébb egyúttal új jelenik meg.






A betegség maga nem súlyos, viszont tünetei esztétikailag rendkívül kellemetlenek, orvosilag pedig nem gyógyítható. Stressz hatására azonnal aktiválódik és elborítja a bőrt (psoriasissal ellentétben nyaktól lefelé nem húzódik). Nem mellesleg, hajvesztéssel párosul, tehát a beteg szépen lassan kopaszodik.

Felmerül a kérdés, hogy beszélhetünk-e ilyen esetben megelőzésről és kezelésről. 
Ki kell emelni, hogy a seborrheás bőr nagyon érzékeny és túlzott faggyúmirigy termeléssel rendelkezik. A megoldást tehát a minőségi, megfelelően tisztító, ugyanakkor nem durva hajápoló készítmény. Néhány korpásodás elleni sampon túl erős, szárít, a faggyúmirigyek működését pedig nem kontrollálja. Ha pedig a lúgos, vagy a korpásodás elleni samponokban oly gyakran használt ként tartalmaz, akkor a tünetek romolhatnak. A kopaszodással kapcsolatban is fontos az időben való fellépés, mert ha egy hajtüszőből 2 éven át nem nő már új hajszál, akkor örökre bezáródik, és onnan többé semmivel nem lehet hajat elővarázsolni.

Megoldás?

Alább az első sikeres magyarországi kezelésről:

„Az én férjemnek sokáig állandóan jelen volt a korpa a hajában. Hol több, hol kevesebb, de mindennapos kellemetlenség volt a párnák és a lepedő lesöprése, a ruháján látszódó nagy bőrdarabok, az állandó fejvakarás, sőt, maga a betegség hajvesztéssel is jár, ami miatt lassan, de folyamatosan kopaszodik. Igazából őt nem zavarta annyira, hogy orvoshoz menjen vele egészen odáig, míg engem el nem kezdett annyira zavarni, hogy ezzel nyüstöljem. Az első felírt sampon nem volt hatékony, talán meg psoriasisra kapta. A második szépen eltüntette a tüneteket, azonban csak egy hónapra, utána már hiába használta, hozzá szokott."
A hozzászokás általános jelenség az ilyen típusú samponoknál.

Van valami, amiről még valószínűleg nem sokan hallottak: fejbőr peeling. Ahogy az arcot, a hajas fejbőrt is lehet radírozni, hámlasztani (mechanikusan, vagy kémiailag, attól függ, milyen állapotban van a bőr és a haj). Ez az alapja annak a termékcsaládnak, amelyben eddig a megoldást találtuk. A peeling zúzott barackmagot és rengeteg természetes hatóanyagot tartalmaz. A termékcsalád két vonala is alkalmas korpa és seborrhea kezelésére, súlyosságtól függően.



"A 200 ml-es sampont (ugyan férjemnek nagyon rövid haja van), július közepén kezdtük el használni, és még valószínűleg november végéig kitart. Eléggé koncentrált, nem sok kell belőle. A peelinget heti egyszer kell csak használni, úgyhogy abból még bőven van. Most vettünk egy szérumot, hogy ha már a túlzott faggyútermelés leállt, akkor a hajnövekedést próbáljuk serkenteni.”

Illetve ez a szérum a fejbőr gyulladását is csökkenti, így a seborrheás dermatitisre is jó hatással lesz. Erről tehát még nincsenek előtte-utána képek, viszont a fejbőrproblémáról, lévén, hogy a beteg eljött kontrollra és nyomon követhettük a változásokat, vannak mikrokamerás felvételeink:

Eredeti állapot kezelés előtt - ez volt az általános állapota a páciens fejbőrének, bármilyen terméket használt

Arcbőr gyulladása és hámlása a bajusz környékén
Egy héttel a kezelés megkezdése után, vagyis egy peeling és napi hajmosás után.
 A fejbőr sokkal tisztább, enyhe gyulladást látható.
Egy hónappal a kezelés megkezdése után, a sampont az első 10 nap után már elég ritkábban használni.
A fejbőr simább, tiszta, enyhe gyulladás látható. Peelinget gondatlanságból nem rendszeresen végzi.


„Végső soron maga az alapbetegség nem múlt el, hiszen nem gyógyítható. Vannak fellángolások. Van, hogy a férjem úgy jön haza a munkahelyéről, hogy estére hatalmas lemezekben áll a korpa a fején. Ahogy megfigyeltem, kb. egy-két nap telik el a stresszélmény és a fellángolás között, de van, amikor ő maga sem tudja megmondani, mi váltotta ki. Sajnos nagyon alattomos ez a betegség. Minden esetre az elmúlt 4 hónapban összesen 2, vagy 3 ilyen volt, ami rögtön a kezelés (peeling és hajmosás) után maradéktalanul megszűnt. Az állandó korpa eltűnt és amióta az arcát is megmossa hajmosás közben a samponnal, ott sem jön elő a hámlás. Szóval nagyon szeretjük, ő is nyugodtabb és magabiztosabb, mert ha jön is egy fellángolás, tudja, hogy van rá otthon ellenszere. Emellett nem kell semmilyen gyógyszert szednie, szteroidot, vagy vegyszert alkalmaznia. Most bízik benne, hogy a hajhullás is megáll és ami lehet, az még újra megerősödik.”

A termékekről bővebben itt tájékozódhat: www.hajszakerto.hu

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése